
DFM Heavy Truck Parts JFZ2720 C5267512 Alternator
Applicable models:DFM Heavy Truck Parts
Consult now
Reference part number: JFZ2720 C4984043 C5267512 C4930794 C4984043
Product Attributes
| Rated output : | 80A |
| Pulley : | 8pk |
| Size : | 27*26*21cm single unit inner box |
| Weight : | NET WEIGHT:6.65KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Acgenerator |
| Specification : | 80A |
| Pulley : | 8PK |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | JFZ2720 |
| Quality : | Renovate |
| Delivery time : | 10 days |




Applicable EnginesCummins 6BT5.9 (Dongfeng Cummins DCEC)Cummins ISBe, ISDe, QSB SeriesShangchai 6114Dongfeng Cummins 6BTA Series
Applicable VehiclesDongfeng Tianlong, Tianjin heavy-duty / medium-duty trucksTruck cranes of 25 tons and above / engineering machineryBuses and trucks equipped with Shangchai 6114 and Cummins 6BT5.9Full range of Dongfeng commercial vehicles (matched with DCEC engines)
Related Articles
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....
This article introduces the urea pump’s working principle, significance, OEM part numbers, Volvo truck applications, key features, failure signs and its role in diesel SCR systems for NOx reduction.....
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....

