
1002532408 Weichai WP10.5 Generator Bosch F000BL072W
Applicable models:WP10.5 Generator Bosch F000BL072W
Reference part number:1002532408 F000BL072W
| Rated output : | 28V 80A |
| Pulley : | 8PK |
| Size : | 24*18*17single unit inner box |
| Weight : | Net weight: 6.1kg Gross weight: 6.5kg |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
| Type : | Altemator |
| Specification : | 28V 80A |
| Pulley : | 8PK |
| Brand : | nuojin |
| Number : | 1002532408 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10 day |
0






I. Core Product Specifications
OE Number: 1002532408
Voltage: 28V (for commercial vehicle 24V system)
Current: 80A / 120A (two versions available: 80A is the standard version, 120A is the high-current version, suitable for high-power devices such as on-board air conditioners)
Pulley:
Grooves: 8PK (8-rib poly-V belt)
Diameter: approx. 80mm
Compatible Engines: WEICHAI WP10 / WP10H / WP12 / WP13 series diesel / natural gas engines
Rotation Direction: Clockwise (CW)
Connector: Bosch-style 5-pin electronic fuel injection connector
II. Applicable Vehicle Models
SHACMAN Delong: X3000, New M3000, F3000
FAW Jiefang: JH6, J6P
SINOTRUK: HOWO, Sitrak (C7H / C5H)
Dayun: N8V, N9
Others: SANY Heavy Truck, XCMG Heavy Truck and other models powered by WEICHAI engines
Construction Machinery: Some bulldozers, loaders, workover rigs, etc.

