
Alternator VG1560090010 JFZ2505A 612600090043
Applicable models:STEYR
Consult now
Reference part number:VG1560090010 JFZ2505A 612600090043 JFZ2505 WD61509FD JFZ2150Z1/612630060694/
Product Attributes
| Rated output : | 28V 55A |
| Pulley : | 2PK |
| Size : | 24*18*17 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:7KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | AIternator |
| Specification : | 28V 55A |
| Pulley : | 2PK |
| Brand : | nuojin |
| Number : | VG1560090010 JFZ2505A |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10DAY |



Related Articles
This article compares standard and high-output alternators, clarifies their performance gaps, offers selection criteria, and highlights installation and safety notes for upgrades.....
This paper introduces common failures, possible causes and troubleshooting methods of industrial-grade starters for Jaguar vehicles, helping improve maintenance efficiency and reduce downtime.....
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....

