
Auto Alternator 059903023G FGN18T042 059903023GX 2606617 439687 440272 Fits VW Touareg
Applicable models:Fits Touareg
Consult now
Reference part number:116179 439687 440272 2606617A FG18T042 059-902-023G 059-903-023G FP130000230821-WXF130000230821 059-903-023GX
Product Attributes
| Rated output : | 12V 180A |
| Pulley : | 6pk |
| Size : | 24*18*17cm single unit inner box |
| Weight : | NET WEIGHT:6.95KG GROSS WEIGHT:7.2KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Acgenerator |
| Specification : | 12V 180A |
| Pulley : | 1PK |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 059903023G |
| Quality : | Renovate |
| Delivery time : | 10 days |





Compatibility
This part is compatible with 16 vehicle(s)
| Make | Model | Year | Variant | Type | Chassis | Engine |
|---|---|---|---|---|---|---|
| VW | Touareg | 2010 | Diesel SUV | 3.0 TDI | AWD -- 7LA,7L6,7L7 | 2967cc 155KW 211HP BUN;CASB |
| VW | Touareg | 2010 | Diesel SUV | 3.0 V6 TDI | AWD -- 7LA,7L6,7L7 | 2967cc 165KW 225HP BKS;CATA |
| VW | Touareg | 2010 | Diesel SUV | 3.0 V6 TDI | AWD -- 7LA,7L6,7L7 | 2967cc 176KW 240HP CASA;CASC |
| VW | Touareg | 2009 | Diesel SUV | 3.0 TDI | AWD -- 7LA,7L6,7L7 | 2967cc 155KW 211HP BUN;CASB |
| VW | Touareg | 2009 | Diesel SUV | 3.0 V6 TDI | AWD -- 7LA,7L6,7L7 | 2967cc 165KW 225HP BKS;CATA |
| VW | Touareg | 2009 | Diesel SUV | 3.0 V6 TDI | AWD -- 7LA,7L6,7L7 | 2967cc 176KW 240HP CASA;CASC |
| VW | Touareg | 2008 | Diesel SUV | 3.0 TDI | AWD -- 7LA,7L6,7L7 | 2967cc 155KW 211HP BUN;CASB |
| VW | Touareg | 2008 | Diesel SUV | 3.0 V6 TDI | AWD -- 7LA,7L6,7L7 | 2967cc 165KW 225HP BKS;CATA |
| VW | Touareg | 2008 | Diesel SUV | 3.0 V6 TDI | AWD -- 7LA,7L6,7L7 | 2967cc 176KW 240HP CASA;CASC |
| VW | Touareg | 2007 | Diesel SUV | 3.0 TDI | AWD -- 7LA,7L6,7L7 | 2967cc 155KW 211HP BUN;CASB |
| VW | Touareg | 2007 | Diesel SUV | 3.0 V6 TDI | AWD -- 7LA,7L6,7L7 | 2967cc 165KW 225HP BKS;CATA |
| VW | Touareg | 2007 | Diesel SUV | 3.0 V6 TDI | AWD -- 7LA,7L6,7L7 | 2967cc 176KW 240HP CASA;CASC |
| VW | Touareg | 2006 | Diesel SUV | 3.0 TDI | AWD -- 7LA,7L6,7L7 | 2967cc 155KW 211HP BUN;CASB |
| VW | Touareg | 2006 | Diesel SUV | 3.0 V6 TDI | AWD -- 7LA,7L6,7L7 | 2967cc 165KW 225HP BKS;CATA |
| VW | Touareg | 2005 | Diesel SUV | 3.0 V6 TDI | AWD -- 7LA,7L6,7L7 | 2967cc 165KW 225HP BKS;CATA |
| VW | Touareg | 2004 | Diesel SUV | 3.0 V6 TDI | AWD -- 7LA,7L6,7L7 | 2967cc 165KW 225HP BKS;CATA |
Related Articles
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....
This article introduces the urea pump’s working principle, significance, OEM part numbers, Volvo truck applications, key features, failure signs and its role in diesel SCR systems for NOx reduction.....
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....

