
80A 12V Auto Alternator Parts For TOYOTA 27060-40010 Car Alternator
Applicable models:TOYOTA VITZ,TOYOTA YARIS (SCP9_,NSP9_,KSP9_,NCP9_,ZSP9_)
Consult now
Reference part number:27060-40040、27060-40020 27060-40041 27060-40050 20494R 0124525105, 11235A, ALTS461, 0124525041
Product Attributes
| Rated output : | 12V 80A |
| Pulley : | 6PK |
| Size : | 24*17*18 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:4.2KG gross weight:4.5KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | ACgenerator Alternator |
| Specification : | 12V 80A |
| Pulley : | 6PK |
| Brand : | nuojin |
| Number : | 27060-40010 |
| Quality : | RENOVATE |
| Delivery time : | 10day |





Applicable ModelsVehicle Model Engine / Version Production Year Engine Code Power Displacement Fuel Type Engine Layout Toyota Vitz (SCP9_, NSP9_, KSP9_, NCP9_, ZSP9_) 1.0 VVT‑i 2005– 1KR‑FE 51 kW / 69 HP 998 cm³ Petrol Inclined Rear Toyota Yaris (SCP9_, NSP9_, KSP9_, NCP9_, ZSP9_) 1.0 VVT‑i 2005– 1KR‑FE 51 kW / 69 HP 998 cm³ Petrol Inclined Rear Toyota Yaris / Vitz (SCP9_, NSP9_, KSP9_, NCP9_, ZSP9_) 1.0 VVT‑i 2005– 1KR‑FE 51 kW / 69 HP 998 cm³ Petrol Inclined Rear
| Vehicle Model | Engine / Version | Production Year | Engine Code | Power | Displacement | Fuel Type | Engine Layout |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toyota Vitz (SCP9_, NSP9_, KSP9_, NCP9_, ZSP9_) | 1.0 VVT‑i | 2005– | 1KR‑FE | 51 kW / 69 HP | 998 cm³ | Petrol | Inclined Rear |
| Toyota Yaris (SCP9_, NSP9_, KSP9_, NCP9_, ZSP9_) | 1.0 VVT‑i | 2005– | 1KR‑FE | 51 kW / 69 HP | 998 cm³ | Petrol | Inclined Rear |
| Toyota Yaris / Vitz (SCP9_, NSP9_, KSP9_, NCP9_, ZSP9_) | 1.0 VVT‑i | 2005– | 1KR‑FE | 51 kW / 69 HP | 998 cm³ | Petrol | Inclined Rear |
Related Articles
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....
This article introduces high performance car alternators, covering features, benefits, and applications, including higher output, stability, and support for modified and heavy-duty vehicles.....
This article explains the function and benefits of a clutch release bearing kit, highlighting its role in smooth clutch operation, improved durability, reduced noise and vibration, and enhanced transmission performance in automotive applications.....
This article reviews common clutch release bearing failures such as noise, vibration, and wear, and explains how durable designs improve reliability, reduce maintenance, and extend service life in automotive clutch systems.....
OEM starter motors ensure reliable, durable, and high-performance vehicle starts, offering precise fit, long-lasting durability, and smooth engine operation for cars, trucks, and SUVs.....
Upgrade your vehicle’s performance with a complete clutch kit. Ensure smooth acceleration, reliable torque transfer, and long-lasting durability for street, racing, or heavy-duty driving....

