
Alternator 31400-68K10 0986082300 115868 CAL40444 CAL40444AS 0986082300,CAL40444 卡40444AS CAL40444ES 1022116100,285986, 931018,J5118040 FOR Nissan
Applicable models:Nissan
Consult now
Reference part number:31400-68K10 0986082300 115868 CAL40444 CAL40444AS 0986082300,CAL40444 卡40444AS CAL40444ES 1022116100,285986, 931018,J5118040 3140068K10 CAL40444ES,
Product Attributes
| Rated output : | 12V 70A |
| Pulley : | 5PK |
| Size : | |
| Weight : | Net weight: 4.15kg |
| Packaging : | Neutral packaging |
| Spot/Pre sale : | Presale |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Alternator |
| Specification : | 12V 70A |
| Pulley : | 5PK |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | |
| Quality : | refurbish |
| Delivery time : | 30 days |





Applicable Models
| Applicable Car | Model | Year | Engine | Displacement | Power | Type |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nissan (Import) | PIXO (UA0) 1.0 | 2009- | K10B | 996 cc | 50 kW | Hatchback |
| Nissan (Import) | PIXO (UA0) 1.0 LPG | 2009- | K10B | 996 cc | 50 kW | Hatchback |
| Suzuki (Import) | ALTO K10 1.0 | 2012-2014 | K10B | 996 cc | 50 kW | Hatchback |
| Suzuki (Import) | ALTO VII (GF, HA25_, HA35_) 1.0 | 2012- | K10B | 996 cc | 49 kW | Hatchback |
| Suzuki (Import) | ALTO VII (GF, HA25_, HA35_) 1.0 (AMF310, GFC31S) | 2009- | K10B | 996 cc | 50 kW | Hatchback |
Related Articles
This guide outlines key factors for selecting a suitable starter for Doosan SD200N excavator, covering OEM vs. aftermarket choices, key specifications, replacement signs and maintenance, and the benefits of factory-direct products.....
Upgrade your Toyota Paso & Texel with factory-produced OEM starters, ensuring reliable engine starts, long-lasting performance, easy installation, and full safety compliance.....
This guide elaborates on the alternator’s function, vehicle specification checking, new vs. remanufactured options, brand selection, and maintenance, helping readers choose the right new alternator.....
The 300516-00030/30051600030 OEM starter motor, tailored for Doosan SD200N, offers perfect compatibility, consistent startup, durability and lower maintenance costs, suitable for construction and diesel equipment.....
This article introduces automotive urea pumps, covering their functions, benefits, common issues, factory advantages and references, helping ensure SCR efficiency and emission compliance.....
This article introduces automotive oil filters, fuel filters and high-performance clutch kits, covering their importance, features, applications, product info, maintenance tips and related part numbers.....

