
Alternator 31100-PT3-A51 111394 13325 31100PT3A51 ALT5036, ALT5058, ALT5106 100211815, 1002118170, 1002118190, 100211871 FOR Honda 2.3 round plug
Applicable models:Honda 2.3 round plug
Consult now
Reference part number:31100-PT3-A51 111394 13325 31100PT3A51 ALT5036, ALT5058, ALT5106 100211815, 1002118170, 1002118190, 100211871 101211549, 1012115490, 1012119120 31100PT3A51, 31100PT3A511M, 31100PT3Q02 1002118711, 1002118720, 1002118750, 1002118780, 31100P0AA01, 31100P0AAA010, 31100P5RY01 LRA01364 CJS88 ALN0760MQ
Product Attributes
| Rated output : | 12v 70A |
| Pulley : | 5S |
| Size : | |
| Weight : | Net weight 5.10kg, gross weight 5.50kg |
| Packaging : | Neutral packaging |
| Spot/Pre sale : | Presale |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Alternator |
| Specification : | 12v 70A |
| Pulley : | 5S |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 31100-PT3-A51 111394 |
| Quality : | refurbish |
| Delivery time : | 30 days |





Related Articles
This article introduces a professional Mitsubishi alternator supplier, covering its high-quality OEM-compliant products, models, features, applications, advantages and maintenance tips for global customers.....
Traditional starters have high energy consumption and frequent maintenance; brushless starters achieve high efficiency, long life and high torque via electronic commutation, suitable for automotive and industrial fields with customized OEM solutions.....
This article introduces long life alternators, their key features, industry applications, technical specs and customization options, highlighting their reliability for automotive and industrial use.....
High-torque starter motors deliver powerful rotational force for reliable engine ignition, with advantages of durability, energy efficiency and wide compatibility, and professional manufacturers ensure consistent quality and tailored OEM solutions for automotiv....
High-performance starter motors ensure quick, efficient and consistent engine ignition, with high torque, durability and energy efficiency, widely applied in automotive and industrial sectors to reduce downtime and lower maintenance costs.....
A smart voltage regulated alternator with an intelligent regulator optimizes charging, boosts energy efficiency, extends battery life, and is widely used in automotive and industrial applications....

