
OEM 23100-EB71A Auto Parts Alternator Assembly For NAVARA Frontier
Applicable models:NAVARA,Frontier
Consult now
Reference part number:23100EB71A 23100-2NA0A-1 23100-EB71AW A2TG1081AM A002TG1081ZT A2TG1081ZT 23100-EB71A 20370 A002TG1081 A2TG1081 A002TG1081AM 23100-EB71A 23100EB71A A2TG1081ZT A002TG1081 231002NA0A1
Product Attributes
| Rated output : | 12V 100A |
| Pulley : | 7PK |
| Size : | 24*17*18 CM single unit inner box |
| Weight : | net weight:6.2KG gross weight:6.55KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | ACgenerator Alternator |
| Specification : | 12V 100A |
| Pulley : | 7PK |
| Brand : | nuojin |
| Number : | 23100-EB71A 23100EB71A |
| Quality : | RENOVATE |
| Delivery time : | 10day |




Applicable Models
| Vehicle Model | Production Year | Engine Code | Displacement(cc) | Power(kW) | Vehicle Type |
|---|---|---|---|---|---|
| Mazda (Imported) E Van (SR2) E2000 | 1985–1989 | FE18, FE58 | 1998 | 63 | Van |
| Nissan (Imported) NAVARA NP300 (D40) 2.5 dCi | 2005– | YD25DDTi | 2488 | 106 | Pickup |
| Nissan (Imported) NAVARA NP300 (D40) 2.5 dCi 4WD | 2005– | YD25DDTi | 2488 | 128 | Pickup |
| Nissan (Imported) NAVARA NP300 (D40) 2.5 dCi 4WD | 2006– | YD25DDTi | 2488 | 126 | Pickup |
| Nissan (Imported) NAVARA NP300 (D40) 2.5 dCi 4WD | 2007– | YD25DDTi | 2488 | 106 | Pickup |
| Nissan (Imported) NAVARA NP300 (D40) 2.5 dCi 4WD (D40TT, D40T, D40M, D40BB) | 2009– | YD25DDTi | 2488 | 140 | Pickup |
| Nissan (Imported) NAVARA NP300 Platform/Chassis (D40) 2.5 dCi | 2010– | YD25DDTi | 2488 | 140 | Platform/Chassis |
| Nissan (Imported) NAVARA NP300 Platform/Chassis (D40) 2.5 dCi 4WD | 2008– | YD25DDTi | 2488 | 126 | Platform/Chassis |
| Nissan (Imported) NAVARA NP300 Platform/Chassis (D40) 2.5 dCi 4WD | 2008– | YD25DDTi | 2488 | 106 | Platform/Chassis |
| Nissan (Imported) PATHFINDER III (R51) 2.5 dCi | 2005–2010 | YD25DDTi | 2488 | 128 | SUV |
| Nissan (Imported) PATHFINDER III (R51) 2.5 dCi 4WD | 2005–2010 | YD25DDTi | 2488 | 128 | SUV |
| Nissan (Imported) PATHFINDER III (R51) 2.5 dCi 4WD | 2006– | YD25DDTi | 2488 | 126 | SUV |
| Nissan (Imported) PATHFINDER III (R51) 2.5 dCi 4WD | 2010– | YD25DDTi | 2488 | 140 | SUV |
| Nissan (Imported) PATHFINDER III (R51) 2.5 dCi 4WD | 2005– | YD25DDTi | 2488 | 120 | SUV |
Related Articles
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....
This article introduces high performance car alternators, covering features, benefits, and applications, including higher output, stability, and support for modified and heavy-duty vehicles.....
This article explains the function and benefits of a clutch release bearing kit, highlighting its role in smooth clutch operation, improved durability, reduced noise and vibration, and enhanced transmission performance in automotive applications.....
This article reviews common clutch release bearing failures such as noise, vibration, and wear, and explains how durable designs improve reliability, reduce maintenance, and extend service life in automotive clutch systems.....
OEM starter motors ensure reliable, durable, and high-performance vehicle starts, offering precise fit, long-lasting durability, and smooth engine operation for cars, trucks, and SUVs.....
Upgrade your vehicle’s performance with a complete clutch kit. Ensure smooth acceleration, reliable torque transfer, and long-lasting durability for street, racing, or heavy-duty driving....

