
Starter Motor 6C2Z-11002-CA F2VU-11000-AC F2VU-11000-AD F6VU-11000-AA SA-932 SA-912 SA-808-RM SA-988 SA-822 SA-838 SA-842 SA-848 for Lincoln 6-speed
Applicable models:Lincoln 6-speed
Consult now
Reference part number:6C2Z-11002-CA F2VU-11000-AC F2VU-11000-AD F6VU-11000-AA SA-789 SA-932 SA-912 SA-808-RM SA-988 SA-822 SA-838 SA-842 SA-848 3C2Z-11002-CA 4R3Z-11002-CA 6C2T-11000-CA F2VU11000AD F6VU11000AA F75U11000AA SA988 SA952 SA-988 SA-952 3267 3267N 3221 6691 3233 F3LU-11000-AA 112592 112646 2-1567-FD 2-1799-FD-1 50-228 323-525 336-1170 336-1808 F3LU11000AA F3LY-11002-A F3LY11002A F4LU-11000-AA F4LU11000AA 6C2T-11000-BA 6W1T-11000-AA 6W1Z-11002-AA 9C2T-11000-AA 9C2Z-11002-A F7LZ-11002-AA F7LZ-11002-BA 3C24-11000-CA
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V/1.4KW// |
| Number of feet : | 12T |
| Size : | 24*12*16single unit inner box |
| Weight : | 3.4kg |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Starter Motor |
| Specification : | 12V/1.4KW// |
| Number of feet : | 12T |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 6C2Z-11002-CA F2VU-11000-AC |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 30DAY |





Related Articles
This article introduces a professional Mitsubishi alternator supplier, covering its high-quality OEM-compliant products, models, features, applications, advantages and maintenance tips for global customers.....
Traditional starters have high energy consumption and frequent maintenance; brushless starters achieve high efficiency, long life and high torque via electronic commutation, suitable for automotive and industrial fields with customized OEM solutions.....
This article introduces long life alternators, their key features, industry applications, technical specs and customization options, highlighting their reliability for automotive and industrial use.....
High-torque starter motors deliver powerful rotational force for reliable engine ignition, with advantages of durability, energy efficiency and wide compatibility, and professional manufacturers ensure consistent quality and tailored OEM solutions for automotiv....
High-performance starter motors ensure quick, efficient and consistent engine ignition, with high torque, durability and energy efficiency, widely applied in automotive and industrial sectors to reduce downtime and lower maintenance costs.....
A smart voltage regulated alternator with an intelligent regulator optimizes charging, boosts energy efficiency, extends battery life, and is widely used in automotive and industrial applications....

