
Starter 86982709 396-4428 16990 128000-0210 128000-0211 128000-0212 4BT3.9 128000-0540, 228000-0620, 228000-0621, 228000-0622 228000-0622, 228000-1950, 228000-1951, FOR Cummins 3.9L 5.9L 4-239 ISB
Applicable models:Cummins 3.9L 5.9L 4-239 ISB
Consult now
Reference part number:86982709 16990 128000-0210 128000-0211 128000-0212 4BT3.9 128000-0213 1987559C1, 86982709, 86982790, 87350916, 128000-0540, 228000-0620, 228000-0621, 228000-0622 228000-0622, 228000-1950, 228000-1951, 228000-1952, 228000-1953,428000-1850,3604485NW, 3604485RX, 3604660NW, 3675154NW,104452A2R, 1987559C1, A170746.3926960, 3957585, 3957594, 3964428 3675154RX, 3904466, 3920403, 3920643 128000-0214, 128000-0215, 128000-0216, 128000-0210, 128000-0211, 128000-0212, 128000-0213 128000-0540, 228000-0620, 228000-0621,A170746.428000-186 3964432
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 2.5KW |
| Number of feet : | 13T |
| Size : | |
| Weight : | Net weight 7.65kg, gross weight 8.20kg |
| Packaging : | Neutral packaging |
| Spot/Pre sale : | Presale |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Starter Motor |
| Specification : | 12V 2.5KW |
| Number of feet : | 13T |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 86982709 16990 128000-0210 |
| Quality : | refurbish |
| Delivery time : | 30 days |





Related Articles
This article introduces a professional Mitsubishi alternator supplier, covering its high-quality OEM-compliant products, models, features, applications, advantages and maintenance tips for global customers.....
Traditional starters have high energy consumption and frequent maintenance; brushless starters achieve high efficiency, long life and high torque via electronic commutation, suitable for automotive and industrial fields with customized OEM solutions.....
This article introduces long life alternators, their key features, industry applications, technical specs and customization options, highlighting their reliability for automotive and industrial use.....
High-torque starter motors deliver powerful rotational force for reliable engine ignition, with advantages of durability, energy efficiency and wide compatibility, and professional manufacturers ensure consistent quality and tailored OEM solutions for automotiv....
High-performance starter motors ensure quick, efficient and consistent engine ignition, with high torque, durability and energy efficiency, widely applied in automotive and industrial sectors to reduce downtime and lower maintenance costs.....
A smart voltage regulated alternator with an intelligent regulator optimizes charging, boosts energy efficiency, extends battery life, and is widely used in automotive and industrial applications....

