
starter SA-973 BPS20039 8G1T11000AB 8G1T11000AA 6692N 8G1Z11002B HD9Z11002A 8G1Z-11V002-BRM1, 8G1Z-11002-B,8G1Z11V002BRM1, 8G1TAA 8G1TAB, 8G1Z11002B HD9Z-11002-A, HD9Z-11002-B,8G1TAA 8G1TAB for Ford
Applicable models:Ford
Consult now
Reference part number:BPS20039 8G1T11000AB 8G1T11000AA 6692N 8G1Z11002B HD9Z11002A 8G1Z-11V002-BRM1, 8G1Z-11002-B,8G1Z11V002BRM1, 8G1TAA 8G1TAB, 8G1Z11002B HD9Z-11002-A, HD9Z-11002-B,8G1TAA 8G1TAB SA-973 SA973 HD9Z11002A, HD9Z11002B, RMAU2J11A230CA SA1081, HD9Z11002B, SA1078, 8G1T11000BA HD9Z-11002-B SA-968 SA-973 2-3000-FD
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 1.4KW |
| Number of feet : | 10T |
| Size : | |
| Weight : | Net weight 3.05kg |
| Packaging : | Neutral packaging |
| Spot/Pre sale : | Presale |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Starter Motor |
| Specification : | 12V 1.4KW |
| Number of feet : | 10T |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | BPS20039 8G1T11000AB |
| Quality : | refurbish |
| Delivery time : | 30 days |





Related Articles
This article introduces a professional Mitsubishi alternator supplier, covering its high-quality OEM-compliant products, models, features, applications, advantages and maintenance tips for global customers.....
Traditional starters have high energy consumption and frequent maintenance; brushless starters achieve high efficiency, long life and high torque via electronic commutation, suitable for automotive and industrial fields with customized OEM solutions.....
This article introduces long life alternators, their key features, industry applications, technical specs and customization options, highlighting their reliability for automotive and industrial use.....
High-torque starter motors deliver powerful rotational force for reliable engine ignition, with advantages of durability, energy efficiency and wide compatibility, and professional manufacturers ensure consistent quality and tailored OEM solutions for automotiv....
High-performance starter motors ensure quick, efficient and consistent engine ignition, with high torque, durability and energy efficiency, widely applied in automotive and industrial sectors to reduce downtime and lower maintenance costs.....
A smart voltage regulated alternator with an intelligent regulator optimizes charging, boosts energy efficiency, extends battery life, and is widely used in automotive and industrial applications....

