
Car starters 0399707029 0399707028 26235180 12V 1.7KW 13T for Buick Sail
Applicable models: Buick Sail
Consult now
Reference part number:0399707029 0399707028 26235180 8EA012080-111 8EA011350-381 S0504、UD802935S、33338N AEY2711、CST10529、944280218
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 1.7KW |
| Number of feet : | 13T |
| Size : | 24*12*16cm single unit inner box |
| Weight : | NET WEIGHT:3.35KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Enginestarter |
| Specification : | 12V 1.7KW |
| Number of feet : | 13T |
| Brand : | NUO JIN |
| Number : | 0399707029 0399707028 |
| Quality : | Renovate |
| Delivery time : | 30 days |




Related Articles
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....
This article introduces the urea pump’s working principle, significance, OEM part numbers, Volvo truck applications, key features, failure signs and its role in diesel SCR systems for NOx reduction.....
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....
This article introduces high performance car alternators, covering features, benefits, and applications, including higher output, stability, and support for modified and heavy-duty vehicles.....
This article explains the function and benefits of a clutch release bearing kit, highlighting its role in smooth clutch operation, improved durability, reduced noise and vibration, and enhanced transmission performance in automotive applications.....
This article reviews common clutch release bearing failures such as noise, vibration, and wear, and explains how durable designs improve reliability, reduce maintenance, and extend service life in automotive clutch systems.....

