
Starter 96208785 96430345 96208785 9647377 96450663 for Buick Regal 1.8L
Applicable models:Buick Regal 1.8L
Consult now
Reference part number: 96208785 96430345 96208785 9647377 96450663 31100-85Z00 31100-85Z01 D020177,3062020057, GXE4845, FRS17920 HLXM105JM95 MN110000240411 L17 920 TA917920, FS1756,96843582
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 1.1KW |
| Number of feet : | 9T |
| Size : | 24*12*16single unit inner box |
| Weight : | Net weight 3kg, gross weight 3.1kg |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : | HLXM105JM95 MN110000240411 |
Product Details
| Type : | Starter Motor |
| Specification : | 12V 1.1KW |
| Number of feet : | 9T |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 96450663 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 30DAYS |





Compatible Models
| Hersteller | Modell | Typ (Motor) | PS / KW | Baujahr von - bis |
|---|---|---|---|---|
| Daewoo | Leganza | KLAV2.0 16V | 1998 ccm, 98 KW, 133 PS | 1997/06-2002/12 |
| Daewoo | Nubira | KLAJ2.0 16V | 1998 ccm, 98 KW, 133 PS | 1997/05-2015/12 |
| Daewoo | Nubira Stufenheck | KLAJ2.0 16V | 1998 ccm, 98 KW, 133 PS | 1997/05-2015/12 |
| Daewoo | Nubira Wagon | KLAJ2.0 16V | 1998 ccm, 98 KW, 133 PS | 1997/05-2015/12 |
| Opel | Astra G Caravan | F35_2.0 OPC | 1998 ccm, 141 KW, 192 PS | 2002/09-2004/07 |
| Opel | Astra G CC | F48_, F08_2.0 16V OPC | 1998 ccm, 118 KW, 160 PS | 1999/11-2002/09 |
| Opel | Astra G Coupe | F07_2.0 16V Turbo | 1998 ccm, 140 KW, 190 PS | 2000/09-2001/08 |
| Opel | Astra G Coupe | F07_2.0 16V Turbo | 1998 ccm, 141 KW, 192 PS | 2001/08-2005/05 |
| Opel | Astra G Stufenheck | F69_2.0 16V | 1998 ccm, 100 KW, 136 PS | 1998/09-2005/01 |
| Opel | Frontera B | 6B_2.2i | 2198 ccm, 100 KW, 136 PS | 1998/10-2015/12 |
| Opel | Frontera B | 6B_2.2i | 2198 ccm, 100 KW, 136 PS | 1998/10-2015/12 |
| Opel | Omega B | 25_, 26_, 27_2.2 16V | 2198 ccm, 106 KW, 144 PS | 1999/09-2003/07 |
| Opel | Omega B | 25_, 26_, 27_2.2 16V | 2198 ccm, 106 KW, 144 PS | 1999/09-2003/07 |
| Opel | Omega B Caravan | 21_, 22_, 23_2.2 16V | 2198 ccm, 106 KW, 144 PS | 1999/09-2003/07 |
| Opel | Omega B Caravan | 21_, 22_, 23_2.2 16V | 2198 ccm, 106 KW, 144 PS | 1999/09-2003/07 |
| Opel | Sintra | --2.2i 16V | 2198 ccm, 104 KW, 141 PS | 1996/11-1999/04 |
| Opel | Vectra A | 86_, 87_2.0i 16V 4x4 | 1998 ccm, 100 KW, 136 PS | 1994/06-1995/11 |
Related Articles
Upgrade your vehicle’s performance with a complete clutch kit. Ensure smooth acceleration, reliable torque transfer, and long-lasting durability for street, racing, or heavy-duty driving....
This article introduces vehicle alternators’ working principle, key features, popular models (e.g., FGN15S165, 84129223), installation steps and maintenance tips to ensure vehicle electrical system efficiency.....
High-performance clutch release bearings for Lada ensure smooth gear shifts, long-lasting durability, and reliable vehicle operation, with models like 2101340106002, 2105-3401060, 776900, and 2121-3400010 recommended.....
Proper maintenance of car starters, including F7SU-11000-A1B, 3268, 3268R, and 3268N for Ford, Lincoln, and Mercury, ensures reliable engine starts, reduces wear, and extends starter lifespan for long-term performance.....
This guide outlines key factors for selecting a suitable starter for Doosan SD200N excavator, covering OEM vs. aftermarket choices, key specifications, replacement signs and maintenance, and the benefits of factory-direct products.....
Upgrade your Toyota Paso & Texel with factory-produced OEM starters, ensuring reliable engine starts, long-lasting performance, easy installation, and full safety compliance.....

