
12V Starter Motor 9142748 836640940 836662073 835331592 Fits Sisu Ursus Valtra Valmet
Applicable models:Sisu Ursus Valtra Valmet
Consult now
Reference part number:9142748 836640940 836662073 835331592 0001359124 0001367032 0986013690 0986013691 1369 D46447500 26284 26342 27512 27512D 27587 27587A 9144722 47920168 LRS00147 LRS00926 LRS147 LRS926 N523 11130692、11130710、11130897、11131249、836640940 STG0480RB 9142741.9142748 AZJ3234、AZJ3247、AZJ3319、AZJ3405、1S0897 STG8480TJ、STG8480XY ,STG8480BW,STG8480MA. 63227512
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 2.7KW |
| Number of feet : | 10T |
| Size : | 25*16*16cm single unit inner box |
| Weight : | NET WEIGHT:5.8KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Enginestarter |
| Specification : | 12V 2.7KW |
| Number of feet : | 10T |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 9142748 |
| Quality : | NEW |
| Delivery time : | 10 days |




CHANG FENG 3320 01.1992- URSUS C360 URSUS C385 VALMET 305 01.1985-01.1989 VALMET 405 01.1985- VALMET 505 3.3 01.1985- VALMET 6000 01.1990- VALMET 605 3.3 01.1985- VALMET 6400 01.1991- VALMET 6600 01.1991- VALMET 705 4.4 01.1985- VALMET 805 4.4 01.1985- VALMET 8100 09.1990- VALMET 8400 01.1993-01.1995 VALMET 905 01.1985- ZETOR 3321 01.1997- ZETOR 3340 01.1992- ZETOR 3341 01.1997- ZETOR 4320 01.1992- ZETOR 4321 01.1997- ZETOR 4340 01.1992- ZETOR 4341 01.1997- ZETOR 4718 01.1974-01.1981 ZETOR 5011 01.1981-01.1985 ZETOR 5320 01.1992- ZETOR 5321 01.1997- ZETOR 5340 01.1992- ZETOR 5341 01.1997- ZETOR 6320 01.1992- ZETOR 6321 01.1997- ZETOR 6340 01.1992- ZETOR 6341 01.1997- ZETOR 7245 3.6 01.1984-01.2003 ZETOR 7320 01.1992- ZETOR 7321 01.1992- ZETOR 7340 01.1992- ZETOR 7341 01.1997- ZETOR 7745 3.9 01.1988-01.2003 VALTRA VALMET 1100 / SISU DIESEL / URSUS C-330M/335
Related Articles
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....
This article introduces the urea pump’s working principle, significance, OEM part numbers, Volvo truck applications, key features, failure signs and its role in diesel SCR systems for NOx reduction.....
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....

