
12V 2.0KW starter motor For Isuzu 2873K401 128000-0830 8941337582 228000-1893 228000-1890 C240
Applicable models:ISUZU 4JA1 C240
Consult now
Reference part number:2873K401 128000-0830 8941337582 228000-1893 228000-1890 C240 8-97042-997-0 8970429970 8-97042-997-1 8970429971 8971203561 8-97120-356-2 8971203562 8-94133-758-2 8-9704-2997-2 8970429972 8-94133-758-3 8941337583 8-94133-758-4 8941337584 228000-5142 2280005142 228000-1892 2280001892 8-94133-758-5 8941337585 8-97120-356-0 8971203560 1347064 1519632 3114993 3122813 2873K401 228000-1893 2280001893 228000-5140 2280005140
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 2.0KW |
| Number of feet : | 9T |
| Size : | 24*18*17 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:5.2KG gross weight:5.3KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Engine starter |
| Specification : | 12V 2.0KW |
| Number of feet : | 9T |
| Brand : | nuojin |
| Number : | 2873K401 128000-0830 |
| Quality : | Regeneration |
| Delivery time : | 10DAY |





Applicable Models
| Brand & Model | Engine | Year |
|---|---|---|
| ISUZU Campo 2.5 TD TF1 | 4JA1T | 2001-2003 |
| ISUZU Trooper 2.8 TD | 4JB1-TC | 10.1988-12.1991 |
| ISUZU Trooper 2.8 TD | 4JB1T | 10.1987-12.1991 |
| OPEL Campo 2.5 Diesel | 4JA1 | 09.1991-11.1994 |
| OPEL Campo 3.1 TD | 4JG2T | 12.1992-08.1997 |
| OPEL Frontera A 2.8 TD | 28TDi (4JB1T) | 03.1995-10.1998 |
| OPEL Monterey A 3.1 TD | 4JG2TC | 09.1991-12.1997 |
| VAUXHALL Frontera A 2.8 TD 4x4 Long | 28TDi | 03.1995-10.1998 |
| VAUXHALL Frontera A 2.8 TD 4x4 Sport | 28TDi | 03.1995-08.1996 |
| VAUXHALL Monterey A 3.1 TD 4x4 | 4JG2TC | 00.1995-07.1998 |
| HYSTER FORK LIFT H-250 XM | 4JG2 (Isuzu) | 1993- |
| ISUZU NKR 2.8 D | 4JB1 | 1984-1996 |
| ISUZU NKR 3.1 D | 4JG2 | 1996- |
| ISUZU Engines | 4JB1, 4JA1, 4JG2 | - |
Related Articles
Upgrade your vehicle’s performance with a complete clutch kit. Ensure smooth acceleration, reliable torque transfer, and long-lasting durability for street, racing, or heavy-duty driving....
This article introduces vehicle alternators’ working principle, key features, popular models (e.g., FGN15S165, 84129223), installation steps and maintenance tips to ensure vehicle electrical system efficiency.....
High-performance clutch release bearings for Lada ensure smooth gear shifts, long-lasting durability, and reliable vehicle operation, with models like 2101340106002, 2105-3401060, 776900, and 2121-3400010 recommended.....
Proper maintenance of car starters, including F7SU-11000-A1B, 3268, 3268R, and 3268N for Ford, Lincoln, and Mercury, ensures reliable engine starts, reduces wear, and extends starter lifespan for long-term performance.....
This guide outlines key factors for selecting a suitable starter for Doosan SD200N excavator, covering OEM vs. aftermarket choices, key specifications, replacement signs and maintenance, and the benefits of factory-direct products.....
Upgrade your Toyota Paso & Texel with factory-produced OEM starters, ensuring reliable engine starts, long-lasting performance, easy installation, and full safety compliance.....

