
12V starter motor 28100-0D140 28100-22090 428000-0340 for Toyota Corolla automatic starter motor
Applicable models:TOYOTA COROLLA 1.8VVTLiTS 2ZZ-GE 2005-/TOYOTA MATRIX 1.8XRS 2ZZ-GE 2003-2008 // PONTIAC VIBE 1.8 GT 2ZZ-GE 2003-2008
Consult now
Reference part number:SG0528 STM4590 STN4590 UD20540S 428000-4290 428000-4300 281000T020 4280004290 0986UR1234 28100-22090、28100-22031、28100-0D140、428000-0340 4280001310.4280001311.4280002850 28100022090、281000D080、281000D08084. 281000D140、2810022090 STR8277 17841N
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 1.6KW |
| Number of feet : | 10T |
| Size : | 24*12*16cm single unit inner box |
| Weight : | NET WEIGHT:3.5 KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Enginestarter |
| Specification : | 12V 1.6KW |
| Number of feet : | 10T |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 28100-0D140 |
| Quality : | Renovate |
| Delivery time : | 10 days |




Applicable ModelsModel Year Engine Displacement Power Type TOYOTA (Import) VERSO (R2) 1.6 (ZGR20_, ZGR20R) 2009-2018 1ZR-FAE 1598 97 MPV TOYOTA (Import) VERSO (R2) 1.6 (ZGR20) 2009-2018 1ZR-FAE 1598 81 MPV TOYOTA (Import) VERSO (R2) 1.8 (ZGR21_, ZGR21R) 2009-2018 2ZR-FAE 1798 108 MPV TOYOTA (Import) VERSO VAN (R2) VVTi (ZGR20) 2009-2018 1ZR-FAE 1598 97 Box Body/MPV TOYOTA (Import) VERSO VAN (R2) VVTi (ZGR21) 2009-2018 2ZR-FAE 1798 108 Box Body/MPV
| Model | Year | Engine | Displacement | Power | Type |
|---|---|---|---|---|---|
| TOYOTA (Import) VERSO (R2) 1.6 (ZGR20_, ZGR20R) | 2009-2018 | 1ZR-FAE | 1598 | 97 | MPV |
| TOYOTA (Import) VERSO (R2) 1.6 (ZGR20) | 2009-2018 | 1ZR-FAE | 1598 | 81 | MPV |
| TOYOTA (Import) VERSO (R2) 1.8 (ZGR21_, ZGR21R) | 2009-2018 | 2ZR-FAE | 1798 | 108 | MPV |
| TOYOTA (Import) VERSO VAN (R2) VVTi (ZGR20) | 2009-2018 | 1ZR-FAE | 1598 | 97 | Box Body/MPV |
| TOYOTA (Import) VERSO VAN (R2) VVTi (ZGR21) | 2009-2018 | 2ZR-FAE | 1798 | 108 | Box Body/MPV |
Related Articles
This article elaborates on the clutch pressure plate’s function, types, materials, failure symptoms, selection and maintenance, and recommends high-quality OEM-grade products for reliability.....
This article explains the definition, working principle and common faults of engine starter motors, introduces compatible models for Ford, Lincoln and Mercury, and recommends reliable factory supplies.....
This article elaborates on vehicle alternators’ working principles, types, selection factors, failure symptoms, and the importance of reliable suppliers for stable automotive performance.....
This guide explains industrial motor starters, including their definition, key functions, common types, applications and selection factors, aiding in rational selection for industrial use.....
This article introduces the urea pump’s working principle, significance, OEM part numbers, Volvo truck applications, key features, failure signs and its role in diesel SCR systems for NOx reduction.....
This article explains the alternator charging system in modern vehicles, including how it generates, converts, and regulates electrical power. It also covers key components, working principles, common issues, and OEM alternator models for Hyundai and other appl....

