
ENGINE STARTER M008T50471, M008T50473 M8T70791 1K01263011
Applicable models:Kubota V3300 V3800 V3000
Consult now
Reference part number:M008T50471, M008T50473 M8T70791 1K01263011 M008T70971ZC M9000HDC M95SDSC M95SDSCS STM4167WA 300N10317Z XJBT02322 STM4167NL, STM4167SU, STM4167WD, STM4167YJ, STM9167MN STR71106 M8T80871 STM4167EC, STM4167LC, STM4167MN, 1G777-63013 V3307 1G777-63010 1G777-63011 1G777-63012 1K012-63011 1K012-63012 1G77763012 1G777-63012 1G777-6301-2 1C01063010 1C01063011 1C01063012 18398 M8T50671, M8T50672, M8T50673, M8T50674 17586N 05741747 114167 XJBT02322 1K01263012 1G77763010, 1G77763011, 1G77763012, 1G77763013
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 3.6KW |
| Number of feet : | 9T |
| Size : | 24*12*16 cm single unit inner box |
| Weight : | net weight:5.45KG gross weight:5.65KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | Engine starter |
| Specification : | 12V 3.6KW |
| Number of feet : | 9T |
| Brand : | nuojin |
| Number : | M008T50471, M008T50473 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10DAY |


Applicable Models
| Brand | Year | Engine | Type |
|---|---|---|---|
| Caterpillar Ag. & Ind. | 2014–2017 | Kubota V3300 | Industrial / Agricultural Machinery |
| Gehl | 2008–2012 | Kubota V3300 | Construction Machinery |
| Kubota | 2007–2015 | Kubota V3300 | Construction Machinery |
| Manitou | 2011–2015 | Kubota V3300 | Construction Machinery |
| Mustang | 2008–2012 | Kubota V3300 | Construction Machinery |
| Takeuchi | 2009–2014 | Kubota V3300 | Construction Machinery |
| Tug Technologies | 2007–2012 | Kubota V3300 | Ground Support Equipment |
| TCM Forklift | — | Kubota V3300 | Forklift |
Related Articles
This article explains the function and benefits of a clutch release bearing kit, highlighting its role in smooth clutch operation, improved durability, reduced noise and vibration, and enhanced transmission performance in automotive applications.....
This article reviews common clutch release bearing failures such as noise, vibration, and wear, and explains how durable designs improve reliability, reduce maintenance, and extend service life in automotive clutch systems.....
OEM starter motors ensure reliable, durable, and high-performance vehicle starts, offering precise fit, long-lasting durability, and smooth engine operation for cars, trucks, and SUVs.....
Upgrade your vehicle’s performance with a complete clutch kit. Ensure smooth acceleration, reliable torque transfer, and long-lasting durability for street, racing, or heavy-duty driving....
This article introduces vehicle alternators’ working principle, key features, popular models (e.g., FGN15S165, 84129223), installation steps and maintenance tips to ensure vehicle electrical system efficiency.....
High-performance clutch release bearings for Lada ensure smooth gear shifts, long-lasting durability, and reliable vehicle operation, with models like 2101340106002, 2105-3401060, 776900, and 2121-3400010 recommended.....

