
Starter 17582 31200-P0G-A01 31200-P8A-A01 31200-P8E-A01 Suitable for Honda 3.0
Applicable models:Honda 3.0
Consult now
Reference part number:17582 31200-P0G-A01 31200-P8A-A01 31200-P8E-A01 17582N、SM442-42、06312-P8A-5050 31200-P0A-A01、6312-P8A-5050、 06312-P8A-505RM、06312-PGK-515RM 06312-RKB-515、06312-RKB-515RM 06314-P8A-305RM STR3603, 17728S, SM44247 SR1299X, STR3621, 336-1179 SM44242, 1-17582, 95564 SMU0401, 1-17900, 17728SV SR1320N, 1-17776, 17582SN 35-2649, 17582S, 17728SN 113396, 1-17728
Product Attributes
| Power horsepower : | 12V 1.4KW |
| Number of feet : | 9T |
| Size : | 24*12*16single unit inner box |
| Weight : | Net weight: 3.35kg Gross weight: 3.5kg |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | starter |
| Specification : | 12V 1.4KW |
| Number of feet : | 9T |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 31200-P8A-A01 31200P8AA01 |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10 day |






Compatible Models
HONDA Accord VI 3.0i V6 24V CG CK 1998-2002 J30A1
HONDA Accord V6 EX 4AT 1995-1997
ACURA MDX 3.5L 2001-2002
HONDA Odyssey 3.5L 2002-2004
HONDA Pilot 3.5L 2003-2004
Related Articles
This article introduces a professional Mitsubishi alternator supplier, covering its high-quality OEM-compliant products, models, features, applications, advantages and maintenance tips for global customers.....
Traditional starters have high energy consumption and frequent maintenance; brushless starters achieve high efficiency, long life and high torque via electronic commutation, suitable for automotive and industrial fields with customized OEM solutions.....
This article introduces long life alternators, their key features, industry applications, technical specs and customization options, highlighting their reliability for automotive and industrial use.....
High-torque starter motors deliver powerful rotational force for reliable engine ignition, with advantages of durability, energy efficiency and wide compatibility, and professional manufacturers ensure consistent quality and tailored OEM solutions for automotiv....
High-performance starter motors ensure quick, efficient and consistent engine ignition, with high torque, durability and energy efficiency, widely applied in automotive and industrial sectors to reduce downtime and lower maintenance costs.....
A smart voltage regulated alternator with an intelligent regulator optimizes charging, boosts energy efficiency, extends battery life, and is widely used in automotive and industrial applications....

