
Starter M008T60071A M8T60071 M8T60071A ME077796 113669
Applicable models:M008T60071A M8T60071 M8T60071A ME077796 113669
Consult now
Reference part number:M008T60071A M8T60071 M8T60071A ME077796 113669 ME077970 M9T65172 M9T65171 R215-7 R220-7 SK330 SK370 M8T60072 M008T60071A M8T60071A M008T60071C 1347023 M008T60071 M8T60071 M008T60072 M8T60071C ME077796 ME077970
Product Attributes
| Power horsepower : | 24V 5.5KW |
| Number of feet : | 11T |
| Size : | 24*12*16single unit inner box |
| Weight : | Net weight: 7.3kg Gross weight: 7.8kg |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
Product Details
| Type : | starter |
| Specification : | 24V 5.5KW |
| Number of feet : | 11T |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | M008T60071A |
| Quality : | Remanufacture |
| Delivery time : | 10 day |





Compatible Models
| MAKE | TYPE | MODEL | YEAR | ENGINE |
| Caterpillar | 315 | |||
| Caterpillar | 315 | 1994 | 304 | |
| Caterpillar | 315 | 1995 | 304 | |
| Caterpillar | 315 | 1996 | 304 | |
| Caterpillar | 315 | 1997 | 304 | |
| Caterpillar | 315 | 1994 | Cat. 304 | |
| Caterpillar | 315 | 1995 | Cat. 304 |
Related Articles
This article introduces a professional Mitsubishi alternator supplier, covering its high-quality OEM-compliant products, models, features, applications, advantages and maintenance tips for global customers.....
Traditional starters have high energy consumption and frequent maintenance; brushless starters achieve high efficiency, long life and high torque via electronic commutation, suitable for automotive and industrial fields with customized OEM solutions.....
This article introduces long life alternators, their key features, industry applications, technical specs and customization options, highlighting their reliability for automotive and industrial use.....
High-torque starter motors deliver powerful rotational force for reliable engine ignition, with advantages of durability, energy efficiency and wide compatibility, and professional manufacturers ensure consistent quality and tailored OEM solutions for automotiv....
High-performance starter motors ensure quick, efficient and consistent engine ignition, with high torque, durability and energy efficiency, widely applied in automotive and industrial sectors to reduce downtime and lower maintenance costs.....
A smart voltage regulated alternator with an intelligent regulator optimizes charging, boosts energy efficiency, extends battery life, and is widely used in automotive and industrial applications....

