
38MT OEM 10511866 Auto Parts Starter Motor Armature Starter Armature For Delco
Applicable models:CUMMINS
Reference part number:10511866 3417 423417N 0089232 Z50403417 D23174 335135 10511866 SAD0005CL,SAD0005EC,SAD0005NB AMO130,AMO1301 61160 318N10163Z 423417N 0089232 Z50403417 D23174N 10511866 3417 423417N 0089232 Z50403417 D23174N 10511866;3417;423417N;0089232;
| Rated output : | 24V 7.5KW |
| Pulley : | 20PCS 21PCS |
| Size : | Lenght:204 mm Outside diameter:65 mm |
| Weight : | net weight:1.5KG |
| Packaging : | Neutral kraft paper packaging |
| Spot/Pre sale : | Spot goods |
| Warranty : | 1 year |
| Product number : |
| Type : | STARTER ARMATURE |
| Specification : | 24V 7.5KW |
| Pulley : | 20PCS |
| Brand : | NUOJIN |
| Number : | 38MT 10511866 |
| Quality : | NEW |
| Delivery time : | 10 day |



Ⅰ. Core Electrical and Mechanical Parameters
| Parameter | Specification |
|---|---|
| OEM Number | 10511866 / DR10511866 |
| Applicable Series | DELCO REMY 38MT Starter |
| Rated Voltage | 24V |
| Armature Teeth | 20 Teeth |
| Commutator Diameter | 39mm |
| Overall Length | 204.5mm |
| Armature Outer Diameter | 65mm |
| Slot Quantity | 20 Slots |
| Commutator Segments | 21 Segments |
| Rotation Direction | Clockwise (CW) |
Ⅱ. Current and Power (Matching 38MT Starter Assembly)
Ⅲ. Applicable Vehicles and Engines (Heavy-Duty Commercial Vehicles / Construction Machinery)
- Applicable Starter Assembly (38MT Series)24V 11-tooth Delco Remy starters: 8200733, 1993905, 10461054, 10478998, etc.
- Typical Applicable Engines
Cummins: ISB 5.9L, ISC 8.3L, ISL 9L, QSL9, 6BT, 6CT Series
Caterpillar: 3116, 3126, 3208, C7, C9 Series
Detroit Diesel: Series 60 (11.1L)
Volvo: D12, D13 Series
Mack: E7, E-Tech Series
Renault: Magnum DXi 12, Premium DXi 11 Series
Iveco: Cursor 10, Cursor 13 Series
SDEC, Weichai, Yuchai: 6108, 6114, WP10, WP12, YC6L and other heavy-duty diesel engines
Typical Applicable Models
Heavy-Duty Trucks: Volvo FH/FM, Scania R/P/G, Mercedes-Benz Actros, MAN TGA/TGX, DAF XF, Renault Magnum/Premium, Iveco Stralis
Construction Machinery: Caterpillar Excavators / Loaders, Komatsu, Hitachi, Kobelco, XCMG, Sany and other heavy-duty equipment
Generator Sets: 24V starting system matching the above engines

